Charitatívne projekty

:: Od roku 2005-2013 sa Pyco venoval charitatívnemu projektu AVON proti rakovine prsníka. [Fotky od Pyca]

:: V posledný májový týždeň v roku 2008 exkluzívnej bratislavskej reštaurácii Alizeé sa konala aukcia notebookov. K skrášleniu a zhodnoteniu týchto výrobkov modernej techniky svojím výtvarným umením prispel aj Martin Pyco Rausch. Celková suma za všetky „diela“ sa vyšplhala na 235-tisic korún, ďalších sto prihodil ešte generálny riaditeľ spoločnosti Hewlett-Packard Peter Weber. Výťažok z dražby poputoval Nadácii pre deti Slovenska a bude použitý na pomoc týraným a zneužívaným deťom. „Mám blízky vzťah k výpočtovej technike, ale menší k výtvarnému umeniu. Môj motív by mal pripomínať, komu bude výťažok určený“, podotkol na dražbe s úsmevom Martin, ktorý na oranžový podklad namaľoval mačku. Šťastná dražiteľka ho získala za 45-tisíc korún.


:: Prvý aprílový týždeň 2. 4. 2009 sa uskutočnila charitatívna večera. Kde Pyco  varil a piekol, podpore celoslovenskej zbierky na podporu autistických centier a rodín na Slovensku. Predával tam vlastné jedlo, konkrétne cheesecake sladký syrový koláč a spanakopitu /slaný koláč so špenátom a syrom/.

:: Pyco spolu s ďalšími známymi tvárami zbieral podpisy na petíciu za zmeny v Trestnom zákone o týraní zvierat, ktorou sa žiadajú prísnejšie a najmä nepodmienečné tresty pre páchateľov takejto činnosti, ako aj postihy za zhotovovanie a šírenie obrazových a/alebo zvukových záznamov, ktoré zachytávajú trestný čin týrania zvierat.
Martin Pyco Rausch sa už pá rokov angažuje v otázkach ochrany práv zvierat, podporuje aktivity združenia MačkySOS a istý čas aj osobne pomáhal s depozitovaním mačiek vo vlastnej domácnosti. [Photo Gallery]
Fotky z krstu kalendára OZ MačkySOS [album z roku 2012, 2014, 2017].

:: 15. decembra 2009 sa Pyco zapojil počas charitatívneho večera do rozprávkového pečenia na podporu zbierok Unicef v bratislavskom obchodnom dome IKEA.
Pyco: „Zaujímalo ma, čo chcú nájsť pod stromčekom. Zistil som, že fičia darčeky ako glóbus, lak na nechty a rôzne hračky, ktoré som podľa názvu ani nevedel identifikovať,“ Piecť teoreticky viem, podľa receptu. Ale ja pečené a robené sladkosti veľmi nemusím. Ochutnám, ale nevyrábam ich, len príležitostne. Mame však s niektorými vecami pomáham. Zdobenie medovníkov je napríklad naša celorodinná tradícia.“
Po úspešnom 1. ročníku rozprávkového pečenia Pyco prisľúbili účasť aj v roku 2010, 2011, 2012, 2013, 2016.

:: 6. mája 2010 sa uskutočnila už šiesta benefičná aukcia v prospech programov Unicef, ktorou pomohli eliminovať jednu zo šiestich smrteľných detských chorôb – tetanus. Na podujatí sa zúčastnil aj Pyco.

:: Pyco v novembri 2010 natočil charitatívny spot pre pomoc deťom a osobám s autizmom. Pre ľudí, ktorým tiež nie je osud detí s autizmom ľahostajný, je určený projekt Klub darcovF84.

:: 21. júla 2011 sa Pyco stal oficiálne novým ambasádorom pre Unicef. Spolu s Kamilou Magálovou a Stanislavom Štepkom bojuje za práva detí a podporuje aktivity Detského fondu Unicef na pomoc deťom. Pre Martina Pyca Rauscha nie je podpora UNICEF na Slovensku žiadnou novinkou, pretože ako sám povedal, „už dlhšie s nadšením sledujem užitočnú prácu Unicef na Slovensku a vo svete. Som rád, ak dostáva pomocnú ruku ten, kto si žiaľ sám pomôcť nedokáže, a je mi cťou, že ako Vyslanec dobrej vôle môžem tiež pomáhať zachraňovať životy detí.“
Každý rok v máji organizuje Unicef Slovensko verejnú zbierku Týždeň modrého gombíka. Týždeň modrého gombíka nie len zbierka do pokladničiek, ale aj osveta. Dobrovoľníci na celom Slovensku za príspevok ďakujú aj Modrým gobíkom – symbolom zbierky. Nositelia tohto symbolu zemegule, detstva a spájania sa tým dávajú najavo, že im záleží na deťoch a podmienkach, v ktorých žijú. [album z roku 2012, 2013, 2014]
„Pre mňa to je česť spolupracovať na takýchto projektoch,“ vysvetlil Pyco.

:: V priebehu júna 2013 osobne navštívil  africkú Ugandu, Prijal ju s radosťou. Jeho úlohou bolo ísť do terénu a zistiť, či peniaze naozaj dokážu mať vo forme materiálnej pomoci takú veľkú hodnotu. Na vlastné oči neskôr vraj zistil, že moc majú silnejšiu, ako si pôvodne myslel. Ugande sa mal vynikajúco, svedčia o tom aj tieto krásne zábery. Navštívil štyri základné školy a spoznal veľa príjemných ľudí so silnými príbehmi.

:: Darček pre život je vianočný projekt Unicef Slovensko. Ide o zmysluplné, život meniace a zachraňujúce darčeky. A to aj vďaka vám a Darčeku pre život, ktorý môžete na Vianoce poslať deťom v núdzi. Pozrite si krásne fotky s Pycom zo zbierky ohľadom vianočného projektu Darček pre život 2012.

:: 18. júna 2014 sa v Bardejove v amfiteátri uskutočnilo stretnutie s Pycom a choreografom Jarom Bekrom spolu s Unicef Slovensko zagratulovali najúspešnejšej škole v rámci Týždňa modrého gombíka, je to gymnázium L.Stöckela v Bardejove. Tancovalo tam až 2274 detí.
Tanečnú choreografiu, ktorú vymyslel Jaro Bekr, tancovali školáci na celom Slovensku ako súčasť zbierky, s cieľom vytancovať – vyzbierať čo najviac finančných prostriedkov pre deti v UGANDE. Vďaka školám a dobrovoľníkom sa podarilo vyzbierať 33.006,93 €.

:: Pár rokov bol moderátorom večera aj Pyco pre TV šou Hodina deťom.  [Fotky od Pyca]  Televízna šou je rodinný program vysielaný každoročne v predvianočnom období, v ktorom sa jedinečne spája kvalitná zábava s pomocou deťom. Všetci umelci a moderátori už tradične účinkujú bez nároku na honorár. Počas priameho prenosu zaznamenávajú najväčší nárast finančných príspevkov na účet Hodiny deťom, pretože diváci môžu posielať SMS alebo telefonovať na pevnú linku priamo do vysielania a porozprávať sa s obľúbenými telefonujúcimi osobnosťami.

:: Viac než 50 známych osobností kultúrneho, spoločenského, verejného života zo Slovenska i Čiech sa 6. októbra 2011 stalo kuriérom. Prvý ročník podujatia Misia 01  [Foto od Pyca] organizuje nadácia Pontis. V rámci charitatívnej akcie Misia 01 nezištne pomohli ľuďom s telesným postihnutím. Finančný výťažok bol odovzdaný bratislavskému Domovu sociálnych služieb na Sibírskej ulici, ktorý je dočasným domovom pre ľudí trpiacich viacnásobným zdravotným postihnutím. Októbrová MISIA 01 prispel k tomu, aby život ľudí s telesným postihnutím bol krajší. K naplneniu tohto cieľa sa pridal aj Pyco.

:: Pyco sa pred Valentínom rozhodol pomáhať cez portál ludialudom.sk. Na tejto stránke sa mohol vydražiť valetínsky darček a to donášku kvetov priamo Martinom Pycom Rauschom ako kuriérom. Pycove osobné doručenie valentínskej kytice, ktorá bola vydražená za 600 €, tie poputovali na liečbu malého Martinka Degloviča. Vzhľadom na úspešnú dražbu Pyco valentínsku kyticu donesol aj s bonusovým darčekom.

:: Pyco opäť pomohol s Dražbou vyzbierať peniažky na liečbu Martinka Degloviča. Do e-aukcie v adventnom kalendári na portáli ĽudiaĽuďom.sk sa rozhodol exkluzívne venovať plnú dózu vlastnoručne upečených medovníkov, ku ktorým pridal aj podpísanú novú kuchársku knihu.


:: V roku 2014 sa uskutočnil už 19. ročník benefičného podujatia Charitánia  [Foto od Pyca] v Divadelnej sále OKC v Rožňave, ktorý bol každopádne ako po minulé roky venovaný mentálne postihnutým deťom a deťom z detských domovov z Košického, ale aj Banskobystrického kraja. Podujatie do Rožňavy prišlo podporiť viacero známych tvárí domácej hudobnej scény. Bohatý kultúrny program moderoval Martin Pyco Rausch.

:: Pyco nafotil  s ďalšími známymi  tvárami kalendár na rok 2016 pre Útulok Skalica. [Fotky od Pyca]  Výťažok z predaja poputoval na konto skalického útulku, na pomoc a skvalitnenie života jeho štvornohých obyvateľov.

:: Nezisková organizácia Depaul Slovensko, ktorá pomáha ľuďom bez domova a poskytuje im prístrešok a stravu, spolu s reklamnou agentúrou Elite Solutions vytvorila fotomontáže známych slovenských osobností ako ľudí bez domova. Pri tvorbe kampane si uvedomili zaužívané predsudky ľudí voči bezdomovcom, že si za ich osud môžu sami. Mnohí z nich však skončili na ulici kvôli chorobe, smrti blízkych alebo sú obete podvodov. Známe osobnosti to pomohli odkomunikovať a posunuli posolstvo ‚Môže sa to stať komukoľvek‘ na vyššiu úroveň. Pri šírení využili ich rozsiahle fanúšikovské základne na Facebooku a vytvorili vlastnú microsite s návodom na darovanie dvoch percent z daní. Zapojení ambasádori, Pyco, Sajfa, Majk Spirit, Marcel Forgáč, speváčka Tina ..

:: V roku 2016 Pyco vydal novú knihu Moje jedlo 3  a k nej parádne tričká. Moje jedlo 3 potešilo nie len chuťové poháriky, no predovšetkým podporilo dobrú vec. Výťažok z predaja tričiek putoval občianskemu združeniu Deťom s rakovinou. A tým pomohol zlepšiť kliniku detskej onkológie v Bratislave.

:: Dňa 9. – 10. decembra 2017 sa v jedinečnej kaviarni Mačkafé uskutočnila veľká vianočná zbierka pre zvieratá bez domova. Charitatívnu akciu podporil aj Pyco spolu s ďalšími známymi tvárami na ktorej vládla príjemná vianočná atmosféra. Vďaka tejto akcii sa podarilo vyzbierať veľké množstvo užitočných darov, ktoré pomôžu zvieratkám v núdzi a ich opatrovateľom. Vyzbierané veci putovali do OZ Majme srdce, OZ Tulák Sereď, OZ MačkySoS a OZ Mačacia labka.

:: V roku 2018 Pyco, Karin Haydu, Táňa Pauhofová, Lukáš Adamec, Adnan Hamzic a mnohí ďalší unčikovali v klipe k piesni „Sme si rovní“ od Richarda Müllera na podporu Slovenského paralympijského výboru.