Čo robí Pyco, keď nemoderuje a nevarí?

Zdroj: petrzalcan.sk
Dátum: 25. marec 2013

Petržalka je známa aj tým, že v nej žije veľa ľudí s vysokoškolským vzdelaním a má údajne najvyššiu vzdelanostnú štruktúru na Slovensku. Mnohých mladých pred rokom 1989 doviala do Petržalky nutnosť. Tu boli voľné byty. Čo Vás doviedlo do Petržalky? Bola to voľba z rozumu, alebo ste nad tým vtedy nepremýšľali?
Ja som sa do Petržalky dostal ako sotva štvorročný. Rodičia sa s dvomi súrodencami presťahovali z okolia Trnavy do Bratislavy, kde som sa narodil a prvé roky života som prežil v časti Dolné Hony resp. Podunajských Biskupiciach. S príchodom najmladšieho brata sme sa sťahovali do Petržalky, kvôli novému a väčšiemu bytu.

Býva sa Vám v Petržalke dobre? Neplánujete ako mnohí nájsť si svoj vlastný dom?
O dome v ktorom by som prežíval denný režim veľmi nesnívam, vyžaduje si príliš veľa pozornosti a investícií. Tým že som nikdy nežil v dome ale v bytoch, dom vnímam skôr ako rekreačnú alternatívu a automaticky si ho predstavujem mimo mesta, či vidieckej zástavby. V lese alebo v horách.

Stratili ste sa nám z obrazoviek a odrazu Vás nachádzame na pultoch kníhkupectiev. Plánovali ste vydať knihu? Prečo práve o varení?
Vareniu sa venujem dlhšie ako moderovaniu a nápad s knihou prišiel celkom spontánne, keď som zistil že budem asi polroka bez akejkoľvek práce. Vymyslel som si teda vlastný džob a nič lepšie sa mi stať nemohlo. Zo všetkého čo som za posledné roky urobil, som najviac hrdý práve na „MOJE JEDLO“.

Čo robí Martin Pyco Rausch ak nemoderuje a nevarí?
Presne to, čo chýba vystresovaným ľuďom ktorí nemajú na nič čas. Snažím sa žiť najpomalšie ako sa len dá, snažím sa veľa spávať, jesť, čítať a len tak si užívať život bez pocitu že musím byť neustále produktívny, zarábať alebo sa za niečim hnať.

Máte v Petržalke aj svoje obľúbené miesta kam chodievate?
Ja nevnímam kde je ešte Petržalka a kde nie. Mám rád západoslovenský kraj pretože je to miesto odkiaľ mám všetku svoju krv a gény. V Bratislave sa mi páči ale nikdy som sa neudieral do pŕs a nepreceňoval ju. Je to malé mesto postkomunistického bloku, ktoré však napreduje, má svoje za a proti a patrím sem.

Doprava, parkovanie, málo zelene, ihriská, športoviská, aquapark, toto sú všetko témy, o ktorých sa hovorí, že treba v Petržalke riešiť. Ak by ste mohli, čo by ste poradili miestnym poslancom, alebo starostovi, že by mali v Petržalke vyriešiť? Alebo vybudovať. Čo Petržalke chýba?
Všetko čo ste spomenuli na začiatku, je čiastočný alebo absolútny problém. Zeleň mi chýba najviac a myslím že ak by konečne vznikli kvalitné a dobre naplánované cyklotrasy naprieč Petržalkou a celým mestom, mnoho ľudí by nesadalo do áut. Je veľmi smutné že sa na bicykli neraz plynulejšie dostanem do centra Viedne než za rodičmi na druhú stranu Petržalky. A určite podporím kastračné programy pre pouličné mačky a psov.

Máte domáceho miláčika?
Mám dvoch. Adoptoval som si najdúchov z ulice: čiernu mačku a bieleho kocúra.

Keď je niekto „z dohľadu“, tak niečo pripravuje. Platí to aj o Vás? Začínate niečo nové?
Pred rokom to platilo aj o mne. Momentálne však naozaj len odpočívam a chystám sa po dlhých rokoch na prvú lyžovačku.. .