„Moderovania som sa bál viac ako predtým.“

Zdroj: hnporadna.hnonline.sk
Dátum: 30. august 2010

Začal s moderovaním SuperStar v Slovenskej televízii, neskôr na Markíze, kde odmoderoval aj štyri série Let´s dance. Včera sa prvýkrát objavil v televízii Joj ako moderátor šou Česko Slovensko má talent. Martin „Pyco“ Rausch. 46107680

Čo vás najviac oslovilo na ponuke moderovať Česko Slovensko má talent?
Výzva zaváňajúca zmenou a moderátorská pozícia, v ktorej môžem kombinovať všetky doterajšie televízne skúsenosti. Bal som sa toho viac ako čohokoľvek iného doteraz, ale už počas kastingov som sa utvrdil v tom, že som urobil to najsprávnejšie rozhodnutie. Martin Pyco Rausch Foto: archív

A v čom vidíte najväčšiu zmenu?
Vždy som moderoval formát, v ktorom sa súťaží , postupuje a disciplína a súťažiaci sa opakovali až do finále. Tu až s výnimkou kastingu a semifinále sa aj samotný víťaz objavuje pri mne spolu maximálne trikrát. Nemám teda pocit cyklického spovedania a glosovania s identickými desiatimi účinkujúcimi.

Uvažovali by ste aj o ponuke z konkurenčnej Markízy?
Neoslovili ma, ale v tomto biznise je niekedy jedno, čo by ste chceli, ide o to, kto vám čo ponúkne. Tento rok som robil Eurosong a Let’s Dance, pretože Slovenská televízia aj Markíza veľmi chceli, aby som tam bol. A keď prišla ponuka moderovať Česko Slovensko má talent, premýšľal som aj takticky – čo by so mnou bolo o rok, ak to neurobím. Najradšej by som moderoval Talent na Jojke až na budúci rok, ale podľa môjho kalendára sa televízie nikdy správať nebudú.

Moderovali ste v STV, dlho na Markíze, teraz ste sa „upísali“ Jojke. Idete vždy za projektom alebo pozeráte aj, v akej televízii budete?
Je to akási kombinácia všetkého. Vždy som sa s manažmentom a vedením každej televízie snažil o korektný vzťah a s STV aj Markízou ho mám dodnes. Ani Jojke nepatrím dlhšie ako pôjde Talent. Pokiaľ moderujem len sezónne projekty, mám rád svoju slobodu a pocit, že môžem prestať vtedy, keď dostanem chuť alebo sa zmenia podmienky .

V čom je spolupráca s Joj pre vás iná?
Ešte sme len začali, nemôžem hodnotiť, ale nesťažujem sa, naopak.

Presýtia aj podľa vás dva podobné projekty na štyroch televíziách náš malý trh?
Ja sám chcem podať dobrý výkon, baviť sa pritom a konkurenčným súbojom sa vôbec nezaoberať. Celé roky pozeráme na reklamy s obdobnými ponukami troch mobilných operátorov a nikto nerieši „preplnený“ trh. Kým je z čoho vyberať, je to o.k. Každý projekt chce zaujať tých, ktorí televíziu pozerajú a získať čo najviac tých, ktorí ju náhodou pozerať začnú.

Čo očakávate vy sám?
Chcem si to užívať a zabávať sa pri tom, moderovanie Talentu je na to priam stvorené.

Je šou porovnateľná so svetovými verziami Got talentu?
Myslím si, že minimálne s britskou sa môžeme porovnávať z každej stránky , pričom u nás vzniká ešte aj bonusový pocit spojenia dvoch národov.

Britskému formátu sa tak trocha chcela televízia priblížiť aj výberom moderátorov, pánskej dvojice…
Ja vidím plusy v sólo moderovaní, aj vo dvojici. Je to vždy o polohe , ktorú vám konkrétny projekt a režisér umožní. Som zvedavý na reakcie, pretože v prvej polovici budem mat ďaleko od svojej bežnej moderátorskej polohy. Prvýkrát stojím v zákulisí a na všetko reagujem, akoby som bol doma a pozeral to s kamarátmi. S mojím spolumoderátorom Jakubom Prachařom sme zámerne niekedy nechceli vedieť, aký talent bude nasledovať, naše reakcie tak zostali spontánne.

Po rokoch nie je po vašom boku Adela, ste spokojný s výberom spolumoderátora?
Po prvých kamerových skúškach som povedal, že mi pripomína samého seba na začiatku. Takže buď si budeme podobní a nepôjde to alebo sa začneme vzájomne motivovať tým, že pochybujeme, ale bavíme sa na rovnakých veciach. Navyše, Jakub je z hereckej rodiny, hrá tuším na všetky nástroje, zvládne beatbox, je to inteligentný, skromný človek. S touto jeho kombináciou je naozaj zábavné robiť rozhovory s talentovanými ľuďmi. A ja som za toto spojenie dnes vďačný.