Pyco je na vážnu hudbu!

Zdroj: aktualne.atlas.sk
Dátum: 24. júl 2009

„Vážnu hudbu počúvam aj počas varenia. Mám na sebe trenky či tepláky a pijem pivo,“ prezrádza neodlučiteľná súčasť festival Viva Musica!, obľúbený moderátor, milovník hudby a gréckej kultúry, Pyco.

Nápad zavolať grécku hviezdu Elly Paspalu na tohtoročný Viva Musica! festival sa zrodil v tvojej hlave. Očarila milovníkov hudby v Grécku, Japonsku, v Spojených štátoch. Pamätáš si na to, ako si ju po prvýkrát počul ty?
Som rád, že tvorba tejto dámy zaujala aj riaditeľa festivalu Mateja Drličku, pretože jej meno mi prišlo na um, keď som stál v dave jedného z koncertov VIVA MUSICA! pred rokom a s otvorenými ústami som sledoval koncert speváčky Kelly Gray. V každej krajine sa snažím nájsť pre svoj archív lokálnejšieho interpreta, ktorý uchováva tradičné motívy a obohacuje ich vlastnou pridanou hodnotou. Z Grécka som si odniesol diskografiu dámy menom Elly Paspala a zdá sa mi až neuveriteľné, že bude tento rok stáť na pódiu v centre môjho rodného mesta. Bude to pre mňa hudobný sviatok!

Poznáte sa osobne?
S Elly sa osobne spoznáme až v Bratislave a fanúšikovsky jej prinesiem kvôli autogramu všetky nakúpené CDčka. Ja som ju počas študijného pobytu v Aténach zažil na dvoch komorných koncertoch a vtedy ma dostala nielen repertoárom a hlasom, ale aj čistou človečinou a prístupom k poslucháčovi. Hudba je naozaj pre všetkých.

Čo pre teba znamená moderovať už piaty ročník festivalu Viva Musica!?
Celkom úprimne sa teším z toho, čo sa deje, z toho, že niekto má energiu, skúsenosti a schopnosť vybrať to najkvalitnejšie a ponúknuť to národu celkom zdarma pod letnou oblohou počas prechádzky historickým centrom Bratislavy. Pre mňa bola hudba kedysi motiváciou pre prácu v rádiu. Stotožňujem si ju s istým druhom slobody a inšpirácie. Z každého koncertu VIVA MUSICA! som odchádzal s veľkým úsmevom a naplneným pocitom.

Na ktoré koncerty sa tento rok najviac tešíš?
Úplne na všetky, nech to znie akokoľvek. Kvôli osobnému prepojeniu je pre mňa silným zážitkom samotná ELLY PASPALA, veľmi sa teším na Janu Kirschner so symfonickým orchestrom, Sax Machine sa javia ako veľká zábava a najväčšou bombou bude bez pochýb úvodný skvost v podobe umeleckého diela a otváracieho koncertu zároveň: UNDER MY SPELL!.

Festival dokazuje, že klasická hudba nie je len pre staršie generácie. Na svoje si prídu takisto mladí. Klasika tak stráca nálepku nudného strašiaka. Čo je podľa teba toho dôvodom?
Chce to ešte niekoľko generácií, aby sa aj u nás vybral dôchodca v rifliach na moderný koncert a mladí húfne utekali za filharmóniou. Čaro dnešnej doby je v tom, že netreba už nič škatuľkovať, a hudba je pre všetkých. Ja tiež doma pri varení alebo čítaní počúvam vážnu hudbu, mám na sebe trenky či tepláky a pijem pivo, pretože tak mi to najviac vyhovuje. Myslím, že ani serióznejšia hudba nestráca svoje čaro, ak sa občas presunie z krásnych a majestátnych priestorov napríklad na ulicu. Práve naopak, môže tak získať nový rozmer.

Tvoje meno sa s týmto klasickým, no nekonvenčným podujatím spája už roky. Ak by si mal festival popísať ako kamaráta, aký v tvojich očiach je?
Bol by to dobrý kamarát s ešte lepším vkusom, ktorému sa chcem trochu podobať. Sám sa považujem za absolútnu cieľovú skupinu festivalu VIVA MUSICA!, takže je mi cťou môcť moderovať aj tento rok niekoľko jeho koncertov.