Rodina a priatelia

s papagájom Rúfusom

Martin je málo komunikatívny, s ľuďmi, s ktorými sa pozná, komunikuje viac. Pochádza zo štyroch detí, a keď ho mala mama ako tretie dieťa, musela nastúpiť do práce. Vtedy k nim začala chodiť teta, s ktorou strávil veľa času. Brat išiel do školy, sestra do škôlky a ja on zostal sám. Neprekážalo mu to, zahral sa s hračkami a nikto mu pritom nechýbal. Jeho rodičia vždy boli aj sú preňho istou autoritou. Nikdy ho priamo do ničoho nenútili ani v puberte nemusel obhajovať čas príchodu a odchodu z domu. Poskytli mu pevné základy a čomu sa bolo treba vyhnúť, skôr odpozeral počas dospievania od dvoch starších súrodencov. Má troch súrodencov. jeho starší brat je ženatý a má jedno dieťa, jeho sestra je vydatá, takisto má deti, a jeho mladší brat zdolával angličtinu vo Veľkej Británii. Najčastejšie vidí mladšieho brata, ktorý sním tvorí slobodnú a bezdetnú polovičku potomstva, veľmi dobre si s Braňom rozumejú. Starší súrodenci už majú rodiny a odsťahovali sa z Bratislavy a vídavajú sa sporadicky. Obaja jeho rodičia pochádzajú z dedinky Dolná Krupá, neďaleko Trnavy.
Tam sa narodili aj jeho dvaja starší súrodenci. Pyco bol v ich rodine prvým Bratislavčanom. Rodičov navštevuje, ako často sa len dá, najmenej však raz do týždňa. So synovcami udržiava takmer súrodenecký vzťah a chodí k mame na kávičku. Jeho rodina je na dnešné pomery početná a má rada svoje súkromie. Jeho krásny zelený inteligentný papagáj RUFUS sa hneval, že na neho nemá čas, tak teraz sa o neho stará jeho mama.  Adela s Pycom sú moderátorský pár a v súkromí aj kamaráti. Napriek tomu, že obaja sa narodili v znamení Váh, sú diametrálne veľmi odlišní a zároveň v niektorých veciach veľmi podobní. Po pracovnej stránke sa však stretli v bode, ktorý je pre ich spoluprácu prospešný. Adelu stále považuje Pyco za jednu z najlepších moderátoriek na Slovensku. S Jakubom Prachařom toho Pyco pri práci na prvej sérii súťaže Česko Slovensko má talent zažil mnoho. Napriek tomu sa z nich veľkí kamaráti nestali. Podľa Pycových slov ťažko nadviažete dennú formu kamarátstva s niekým, kto žije v inom meste. S Jakubom sa pracovne stretávali celý január a február, veľa toho spolu precestovali, požúrovali‘ aj zažili. Keď ich v roku 2010 umelo spojili televízie, Pyco mal veľa pochybností o ich spoločnom fungovaní, dnes im je za to vďačný. Robí sa im spolu dobre. Ani jeden z nich nie je veľmi ambiciózny, takže namiesto sólo pretekov bežia štafetu, to Pyca motivuje aj napĺňa. Hoci ich zoznámili až pred tím, než padla prvá klapka, verí, že sa im podarilo nájsť a sformovať kamarátsku chémiu a bolo by mu ľúto, keby v tom nemohli pokračovať.

s mačičkou Titti

So Zdenkou Prednou sa bežne stretáva, občas stretne Peťu Humeňanskú a Tomáša Bezdedu stretával pomerne často, v časoch, keď tvoril Tomáš s Adelou pár. Ale najlepší kamaráti sú so Zdenkou a s Katkou Koščovou. Dá sa povedať, že Pyco má hŕstku priateľov. Chatovačku naposledy absolvoval ešte v 90. rokoch, je rád, ak sa mu podarí zorganizovať priateľov napríklad tak, že je ich dosť na partičku pokeru.
Pyco mal niekoľko akvárií, andulky, korely, papagájov a za posledný rok niekoľko mačiek, vzhľadom na to, že začal spolupracovať s útulkami MačkySOS a stal sa depozitárom, teda dočasným opatrovateľom opustených mačiek. Pyco je milovníkom mačiek. Adoptovane mal napr.  úžasného kocúrika „HIRO“, časom si našiel šťastný domov.  Potom si adoptoval mačku „KITA“, či kocúrika HERCULA, ktorého osobne odovzdal majiteľovi.. Dnes má svoju vlastnú krásnu čiernu mačičku a bieleho kocúrika.

s kocúrikom Yodo

Ani Pyco si nevie predstaviť Vianoce bez rodičov a najbližšej rodiny.
„Odmalička mám vštepené, že na tieto sviatky chcem byť s rodičmi, teda pokým nemám vlastnú rodinu. Vždy to u nás bolo zaužívané, že tie deti, ktoré sú slobodné, trávia Štedrý deň s mamou a otcom,“ hovorí o tradícii Rauschovcov.
Jeho sestra a starší brat už majú vlastné rodiny, a tak sa tento vianočný zvyk týka už len Pyca a mladšieho brata.
„Takže ja s mladším bratom trávime Štedrý večer s rodičmi a je to strašná sranda.“
Sviatočné menu je asi ako vo väčšine slovenských domácností, aj Rauschovci začínajú oblátkami.
Na stole je ovocie a mama každý rok pečie skvelý štedrák. Je v tom úplná majsterka, robieva ho ozaj štedrý dám si len dva kúsky a už nič nevládzem. Kapra nemusím, mne preto pripravujú tresku alebo filé. No a potrpím si na poriadne tučný zemiakový majonézový šalát. Chýba mi v ňom však hrášok,sťažuje sa.
Šalát totiž u nich chystá otec a on hrášok nemá rád, preto ho vynecháva. Ďalším zaužívaným zvykom v rodine moderátora je kladenie darčekov pod stromček počas večere.
Vždy si vymýšľame zámienky, prečo musíme odbehnúť od stola, napríklad že nám treba ísť na toaletu alebo umyť si ruky. Až je to smiešne. No keby som všetky tieto zvyky počas Vianoc nemal, chýbali by mi.“
Čo je výnimočné v ostatných rokoch u Rauschovcov, sú spoločenské hry.
„Radšej si zahráme hru, ako pozrieť si film, ktorý sme už videli x-krát.“ A najviac rodičia,
Ale každé Vianoce riešim ten istý rébus. Nielenže neviem, kde nakúpiť, ale v prvom rade – čo kúpiť. Vždy si to uvedomím pár dní pred Vianocami, keď začnem v panike vymetať nákupné centrá.“ dodáva Pyco.

viac »

Kniha “MOJE JEDLO 2” sa vďaka obálke z New Yorku (kde polovicu Pycovej tváre vytvoril umelec Klaus Enrique), dostala už aj do Ohia, kde sa objavila v diskusii na konferencii o umelcoch, ktorí využívajú jedlo ako výrazový prostriedok. On sám považujete jedlo za umenie.
„Presne tak, bol som v šoku. Jedlo bolo vždy umením. Nie je to ako napísať symfóniu alebo postaviť kostol, ale je to tiež ťažké remeslo ktorého najväčší odborník je umelcom na slovo vzatým.“
Fotografia zaujala prednášateľku Shawnie Kelley, ktorá si kvôli rešeršu vymenila s Pycom pár emailov a dokonca si pýtala jeho súhlas. Práve cez Instagram a Moje Jedlo získal zopár nových priateľov, ktorých paradoxne nikdy osobne nestretol. Shawnie je jedným z nich.