„Dostával som sexuálne ponuky“

Zdroj: aktualne.atlas.sk
Dátum: 31. marec 2007

Spevácka šou Slovensko hľadá SuperStar ho rýchlosťou blesku katapultovala medzi slovenskú moderátorskú špičku. Ako si na obdobie šialenstva okolo svojej osoby spomína s odstupom času dnes? Uvidíme ho aj v tohtoročnej tretej sérii SuperStar? Toto všetko a ešte oveľa viac vám v nasledujúcom rozhovore prezradí obľúbený moderátor Martin „Pyco“ Rausch.

Aké sú vaše prvé skúsenosti s prácou v éteri?
Ja som bol dieťa Petržalky a keďže sme boli blízko k rakúskym hraniciam, „chytali“ sme rôzne rakúske rádiá a ja som ich počúval. Takí interpreti ako Madonna alebo Michael Jackson sa u nás v takom rozsahu nevyskytovali a ja som ich mal odpočúvaných práve z týchto staníc. Ako 15-ročný som sa osmelil ísť do prvého súkromného rádia a uchádzal som sa o prácu hudobného redaktora.

Takže to bola láska k hudbe?
Išlo hlavne o to, že vtedy ešte internet prakticky nefungoval. Na celú redakciu sme mali jeden počítač a spracovávanie hitparády stálo a padalo naozaj na tom, kto má čo odpočúvané. Boli to začiatky (smiech).

A ako sa z pubertiaka, ktorý zostavuje hitparádu pesničiek, stane úspešný moderátor?
Nahovorili ma na to. Povedali mi, že keď to zostavujem, prečo by som si to nemohol aj moderovať. Hitparádu som však nechcel, a tak sa to všetko začalo. Odvtedy som vlastne zostal verný Fun radiu i keď posledné roky už na moderovanie v rozhlase nemám čas. Do toho najširšieho povedomia divákov ste sa jednoznačne dostali vďaka prvému ročníku Slovensko hľadá SuperStar. Ako si spomínate na tieto chvíle? Pozvali ma na casting. Mal som odohrať vymodelovanú scénu z finále SuperStar. V tom období sa už písalo v denníkoch o jasných moderátorských dvojiciach ako Dara Rolins a Jopo či Šarkan a Andrea Chabroňová. Bol som preto prekvapený, že ma volali aj na druhé kolo, kde mi mali vybrať partnerku.

Nebolo teda jasné od začiatku, že partnerkou bude Adela?
Adela s Brunom mali robiť back stage dvojicu. A nakoniec sa to vyjasnilo tak, že pár urobili z nás dvoch. My sme síce s Adelou pracovali v jednom rádiu, ale nikdy sme spolu nemoderovali. To, že si sadneme a vieme sa dopĺňať, to vzniklo naozaj až na SuperStar.

Takže najžiadanejšiu dvojicu moderátorov vlastne „vyrobila“ šou Slovensko hľadá Superstar…
Prvé živé prenosy, či skôr castingy uchádzačov o spievanie, boli takým miernym oťukávaním, ale veľmi rýchlo sme si na seba zvykli, a potom to už všetko išlo hladko.

Ošiaľ okolo šou bol v tom období obrovský. Ako ste znášali medializáciu a aj záujem fanúšičiek?
Vedel som, do akého veľkého projektu idem a počítal som s tým, že toto k tomu bude pravdepodobne patriť. Preto ma to neprekvapilo.

Takže neustále vyzváňanie telefónu ste riešili ako?
Musím sa priznať, že netuším, kde si ľudia zohnali číslo môjho telefónu, ale vtedy bol ten ošiaľ naozaj veľký. Riešil som to jednoducho – vypínal som mobil. Telefón dokáže byť dosť nepríjemný.

Máte aj nejakú kuriozitu spojenú s fun klubom?
(Smiech.) Čo som považoval už za naozaj strelený prípad bolo, keď mi písal chlapec, ktorý chcel so mnou dohodnúť stretnutie so svojou priateľkou. Povedal mi, že jeho dievča ma „zbožňuje“ a chcel mu urobiť takýmto spôsobom radosť. Tak to už pokladám naozaj za „uletené“.

Toto bol teda ten najkurióznejší prípad?
Boli tam rôzne ponuky sexuálneho charakteru od 13-ročných dievčin, čo už hraničí s trestným činom. Ale beriem to tak, že keď sme boli malí my, tak sme sa obhadzovali desiatovými mliekami v škole a ťahali sme dievčatá za vrkoče, no a teraz sa telefonuje na číslo, ktoré sa napíše na tabuľu (smiech). Proste, je to nová generácia.

Do druhého ročníka SuperStar sa už automaticky počítalo so starou dobrou zabehnutou dvojicou Adela – Pyco. Ako však vnímate rozdiely medzi prvým a druhým ročníkom vy?
Neviem, prečo vznikla dogma, že druhý ročník bol vlažnejší. Asi preto, že okolo prvého bol naozaj obrovský ošiaľ. Z môjho pohľadu bol druhý ročník jednoznačne lepší. Teraz však neposudzujem spevákov. Moderovalo sa mi lepšie, už sme vedeli, ako vysoko sme si položili latku, poznali sme sa so štábom, všetko už išlo ľahšie. Prvý ročník bola senzácia, no druhý bol už kvalitnejší. Každý vedel, do čoho ide, a tak sa k tomu aj staval.

A ako ste na tom so vzťahmi so spevákmi, ktorí sa zrodili po šou?
Je pravda, že viac kontaktov mám s ľuďmi z prvej série SuperStar. Z môjho pohľadu tam bolo akési šťastie na povahy. Napríklad so Zdenkou Prednou sa bežne stretávam, občas stretnem Peťu Humeňanskú a Tomáša Bezdedu stretávam pomerne často, keďže tvorí s Adelou pár. Ale najlepší kamaráti sme asi so Zdenkou a s Katkou Koščovou.

Apropo, ako ste reagovali na fakt, že Adela sa dala dokopy s Tomášom?
(Smiech.) Tak to si pamätám úplne presne. S Adelou sme išli akurát v aute, ona šoférovala a zazvonil telefón. Bolo to niekedy v druhej polovici prvej SuperStar. My sme sa snažili vyhýbať civilnému kontaktu so súťažiacimi, takže mi prišlo trochu divné, že volá Tomáš Bezdeda. A vtedy to Adela vyklopila, že oni asi sú, alebo asi budú pár (smiech). Ja som si spočiatku myslel, že je to nejaký fór. Neveril som jej. Adela mi už predtým povedala, že mi chce zveriť nejaké tajomstvo, na ktoré by som aj tak mohol prísť, ale mne to nezapínalo (smiech). Tretí ročník obľúbenej šou sa už pripravuje. Vymenili sa síce televízie a namiesto STV bude prebiehať na obrazovkách Markízy, ale môžeme dúfať, že moderátori zostanú rovnakí?

Všetko je ešte v štádiu pred podpísaním zmluvy, takže ešte nie je všetko vyriešené.
Na Markíze ste sa ako moderátorská dvojica s Adelou objavili vo veľmi úspešnej šou Let´s Dance, takže s touto televíziou už skúsenosti máte… Let´s Dance bol veľmi príjemný „bočák“ (smiech). Snažili sme sa ho moderovať v inom duchu ako SuperStar. Aj keď nás verejnosť už vníma ako akýsi tandem zo SuperStar, do každého nového projektu sa snažíme vstúpiť s odlišným štýlom moderovania.

So vzrastajúcou popularitou vzrastá aj dopyt po vašich službách. Momentálne ste v období, keď si môžete z ponúk vyberať. Sú akcie, ktoré by ste a priori odmietli?
Zatiaľ som odmietal politické akcie. Nemám totiž vyhranený politický názor. A málokedy robím aj športovo zamerané akcie. Hoci možno pôsobím športovo, ale nie som športový typ (smiech). Odmietol som aj pár reklám, ale išlo o produkty, ktoré by som nechcel prezentovať.

Takže nikdy ste sa neocitli v situácii, že by ste zobrali čokoľvek?
Ale áno. Keď som musel splácať hypotéku, bral som na moderovanie všetky akcie. Ale nevyskytla sa tam žiadna, ktorá by hraničila s mojím vkusom. Našťastie (smiech).

Ste neustále vyťažený. Máte aj nejaký súkromný život? Čo na to vaša rodina?
Mojím najväčším motivačným prvkom je moja mamina. Vždy sa veľmi teší zo všetkých mojich úspechov, napríklad z prvej nominácie na ocenenie OTO. Keď vidím, ako ju to teší, dáva to aj mne akýsi nový zmysel