„Za snom som šiel po schodoch“

Zdroj: beautywoman.sk
Dátum: 2006

Z hotelovej akadémie si to namieril za moderátorský pult rádia a odtiaľ priamo do televízie. Hoci po práci moderátora nikdy netúžil, stal sa jedným z najpopulárnejších a najobsadzovanejších moderátorov na Slovensku. Pretože nevtieravému, inteligentnému humoru Martina „Pyca“ Rauscha podľahnete rýchlo a dobrovoľne.

Ako sa chlapec z hotelovej akadémie dostane k práci redaktora v štúdiu známeho rádia?
Po schodoch… Ale nie. V skutočnosti som chodil do rádia otravovať vzduch práve v tom čase, keď som sa rozhodol, že napriek dobrému prospechu nechcem skúšať gymnázium, ale odbornejšiu školu so zameraním na jazyky a cestovanie. Navyše som kalkuloval. Na akadémii treba študovať päť rokov, čo znamenalo povinná vojenská služba o rok neskôr.

Vraj ste ako teenager boli fanatickým zberateľom hudobných hitparád… Uchovávate si svoju zbierku dodnes?
Nejaké by sa ešte našli, najmä tie, ktoré som si osobne zapisoval. Ale po nástupe internetu začala byť všetka archivácia zbytočná. Dnes už len s úsmevom spomínam na časy, keď sme všetky informácie čerpali z časopisov a novín. Internet od základov zmenil celú moju prácu a do istej miery aj vzdelávanie sa.

Ako mladý hudobný maniak ste sa ani na chvíľu nechceli stať spevákom? Myslím, že je to omnoho frekventovanejší typ sna.
Samozrejme, že chcel, ale silnejšie ako snívanie bolo uvedomenie si reality, či skôr v mojom prípade absencie talentu na niečo podobné.

Vašou „krstnou mamou“ moderovania sa stala Oľga Záblacká. Museli Vás však na túto prácu trochu nahovárať. Je to tak?
Áno, v podstate nebyť Olinky, nemoderoval by som. Ja som robil redaktora – chystal som, aj pre Oľgu, podklady a hudobný materiál. Ona ma najskôr postavila pred mikrofón, aby som si to aj prečítal, a potom so mnou trávila ťažké chvíle v nahrávacom štúdiu, kde ma nútila čítať.

Bolo pre Vás moderovanie už od samého začiatku také zábavné?
Nie. A ani dnes nie je. Skôr mám niekedy stres z toho, že všetci čakajú, čo poviem a či to bude vtipné, a na to sa skutočne necítim.

Rozosmievate iných, čo dokáže rozosmiať Vás?
To záleží od okolností.

Moderovanie veľkoformátových reality show nebolo Vašou prvou skúsenosťou s prácou v televízii. Možno práve preto, že hlavnými tromfami relácií Menu a Cestuj s nami nebol práve inteligentný humor, ktorý Vás neskôr tak preslávil, si mnohí Vaše začiatky pred kamerou už nepamätajú. Vy však určite áno…
Áno. Bola to väčšia makačka, ale napríklad práve vďaka Cestuj s nami som sa naučil ohromne veľa. Väčšinu roka som prežil na cestách po Európe aj mimo nej, spoznával som krajiny, režíroval, písal scenár a moderoval. Po návrate som zostal dva týždne zatvorený v strižni, strihal som, vyberal hudbu a písal komentár. Bola to najlepšia práca, akú som kedy mal. Tomu sa v mojom svete nevyrovná ani 63-percentná sledovanosť veľkorozpočtovej šou.

Je Vám bližšia práca v rozhlase alebo v televízii?
Rád by som povedal, že v rozhlase, ale to už je minulosť. Všetko má svoj čas.
Ak by ste nepracovali ako moderátor, akú inú profesiu by ste si vedeli predstaviť?
Učiteľ, sprievodca, tlmočník, novinár.

Vzhľadom na školu, ktorú ste absolvovali, neuvažovali ste nikdy o tom, že si otvoríte vlastnú reštauráciu?
Uvažoval a stále uvažujem, ale urobím tak najskôr, keď mi na chrbte pribudne štvrtý krížik a usadím sa.

Vašimi teenagerskými idolmi boli predovšetkým Michael Jackson a Madonna. Prezraďte, fascinovala Vás ich hudba alebo Vás skôr priťahoval ich životný štýl?
Oboch som videl ako stelesnenie západnej kultúry v čase totality na obrazovkách rakúskej televízie. To, ako sa metali na pódiu a pritom spievali ozaj dobré popsongy, ma ako teenagera celkom dostalo. V tom veku asi každý potrebuje svoje veľké hviezdy. Mojimi boli Jackson a Madonna.
Madonne ste zrejme ostali verný dodnes, keďže ste sa nedávno pri moderovaní odovzdávania hudobných cien Slávik 2006 objavili v tričku s jej podobou. Podľa niektorých médií v tričku kontroverznom.

Nemyslíte si, že u nás sa priveľmi rieši, kto má čo na sebe? Teda okrem toho, kto s kým…
Myslím, že je to tak asi všade. Ako Slováci nie sme zase až takí výnimoční ani v tomto.

Je pre Vás móda zbytočnosť alebo zábava? Snažíte sa byť vždy in?
Módu riešim len v komunikácii so štylistkami, keď idem pred kameru. Moje normálne oblečenie sa už roky nemení: džínsy, tenisky a nejaké vyťahané tričko, vtedy som sám sebou. Potrpím si asi len na tenisky.

Máte vraj bohatú zbierku tričiek a tenisiek. Čo by ste si želali mať práve teraz na tričku?
Teplotu pod 37 °C, nakoľko zápasím s chrípkou.

Vaša práca je Vám zrejme aj koníčkom. Všetkého však veľa škodí a určite sa aj Vy potrebujete z času na čas odreagovať. Máte na to zvláštne metódy?
Celkom jednoduché: vypnem telefón a odložím ho mimo dohľad. Zobudím sa popoludní, pri káve čítam knihu, potom zbehnem na trh, navarím a večer pozvem priateľov na jedlo. Ak ma to prestane baviť, tak si po pár dňoch urobím výlet.

Počula som, že ste si nejaký ten „oddychový čas“ vybrali na strávenie dlhej dovolenky v Grécku.
Bol som tam po dve letá, na dvoch rôznych aténskych univerzitách: Helénsko-americkej a Kapodistrian. V oboch prípadoch som navštevoval letné programy pre medzinárodných študentov, študoval som gréčtinu a tak trochu aj históriu.

Zrejme to však nie je jediná krajina, ktorej kultúru obdivujete. Donedávna sa Vám darilo ukrývať tetovanie v nie práve slovenskom jazyku… Znamená pre Vás čínska kultúra niečo špeciálne?
Zatiaľ, žiaľ, len príťažlivosť a atraktivitu plus dobré jedlo. Ďalej som sa zatiaľ nedostal, ale určite aj na tom popracujem.

Vaším slnečným znamením sú Váhy, podľa čínskeho horoskopu ste Had. Čo Vás viac charakterizuje?
Raz som si povedal, že mojím logom môžu byť lekárne: had stočený okolo misiek váh. To som ja.

Dúfam, že nebude netaktné, keď spomeniem, že v práve začínajúcom roku 2007 Vás čaká tridsiatka. Má to pre Vás zvláštny význam alebo skôr podobné veci stoicky neriešite?
Riešim a ako! Začínam si uvedomovať, že starnem, a tak pracujem na tom, aby myseľ aj telo išli proti číslam.

Tento rok bude pre Vás v znamení troch sedmičiek. Veríte na šťastné čísla?
Do istej miery áno. Celkom ma zaujíma, kto sa kedy narodil a s akými znameniami mám dočinenia. Už v decembri som mal pocit, že „sedmička“, teda rok 2007 bude výnimočne priaznivý. Aj som si naň pripil a do týždňa ma chytila chrípka, akú som nemal už roky.

Aké máte najbližšie pracovné plány? Kde Vás bude možné vidieť a počuť?
Zatiaľ neviem. Spolupráca s Televíziou Markíza je zatiaľ pre rok 2007 otvorená, bližšie plány nemám. Na vlastnú žiadosť však úvod roka venujem oddychovaniu.