„Svadby nemám rád“

Zdroj: casprezeny.sk
Dátum: 3. apríl 2005

Moderátor Martin Rausch (27) neobľubuje, keď mu ktosi v sobotu ráno zazvoní pod domom, spýta sa: ,,Je to Pyco?“ a utečie. A nepoteší ho, keď mu volá niekto, koho nepozná. Nuž, aj to je daň za náhly nárast popularity. Ale čo bude potom, keď sa najsledovanejšia súťaž Slovensko hľadá SuperStar skončí a popularita Martina, ktorého všetci poznajú ako Pyca, sa začne gúľať z kopca? Najobľúbenejšie mužského superstarového moderátora táto predstava nedesí.

Pobavilo ma, keď som si niekde prečítala, že si nepripadáte nejako zvlášť príťažlivý. Bol to preklep, alebo provokujete tie chúďatká dievčatá, ktoré pri pohľade na vás vymieňajú slová za vzdychy? Moderujem program výrazne obľúbený aj mladším a najmladším publikom. Keďže priamo nesúťažím ako ostatní chalani, som o čosi kladnejšia postava, som „nastajlovaný“, mal by som byť spolu s Adelou príjemným sprievodom súťaže. A teraz si predstavte v tejto pozícii ktoréhokoľvek slovenského moderátora vo veku od 20 do 40 rokov. Myslím, že by po ňom dievčatá pásli rovnako. Čokoľvek si namýšľať je zbytočné, rovnako ako zaoberať sa myšlienkou, či by som bol pre nich atraktívny aj v sobotu ráno, v rifliach, starom tričku a kruhmi pod očami.

Ako vnímate fakt, že ste sa vlastne z noci do rána stali novým sexidolom?Tento fakt nevnímam. Radšej sa ma spýtajte, ako rýchlo budem vnímať po skončení SuperStar pokles popularity a zabudnutie. To už však nebude až také zaujímavé pre iných ako pre mňa.

Tak rýchlo, ako príde. Úprimne by ma potešilo, keby mi prestali volať ľudia, ktorých nepoznám, len preto, aby zložili telefón. Takisto nie je príjemné, ak vám niekto zvoní pod domom, len aby sa spýtal: ,,Je to Pyco?“ a potom uteká preč. V prvom rade však chcem poďakovať všetkým, ktorých som osobne stretol, za prejav sympatie.

Neláka vás dať si s nejakou zvlášť príťažlivou obdivovateľkou rande? Ste vôbec momentálne v takom životnom štádiu, že si môžete dávať s niekým rande?
Ja naozaj nestíham základné veci, som rád, ak sa vyspím. Zostať v rádiu a dať sa na moderovanie SuperStar bola veľká výzva, ale zatiaľ to zvládam. Nezvládam však nič iné. O rande s fanúšičkou nesnívam. Fanúšička a priateľka sú dva veľmi rôzne pojmy. Prirodzenejšie je, ak sa z priateľky stane fanúšička zdravej dimenzie, nie naopak.

Očakávali ste, že SuperStar bude mať taký úspech, že do vášho života prinesie totálny zvrat… Alebo to je len dojem a váš život sa vlastne vôbec nezmenil?
Môj život sa vôbec nezmenil. Aj televíziu vnímam rovnako zodpovedne ako dlhoročnú prácu v rádiu či televízii. Jedinou výraznou zmenou je absolútna strata anonymity, zvykal som si a dodnes si zvykám na to, že ma ľudia spoznávajú v obchode na ulici.

Robíte si dlhodobé plány? Čo ďalej, SuperStar sa skončí a… Nebude ťažké zaradiť sa z takej výšky do normálu?
Vôbec nie, ja sa na to dokonca teším. Myslel som, že budem mať problém vystreliť z normálu do výšky, nie naopak. SuperStar sa skončí a bude na čas pokoj. Rádio je môj život, okrem toho budem môcť konečne opäť cestovať. Myslím, že v rádiu som lepší ako v televízii.

Znamená to, že televízia vám nebude chýbať, a ak už nepríde nijaká ,,obrazová“ ponuka, nebude vás to mrzieť?
Vzal som SuperStar ako skúsenosť a spestrenie, nie ako štart novej kariéry. Myslím, že v rádiu som musel z moderátorskej stránky zvládať oveľa namáhavejšie pozície než v SuperStar. Pochopiteľne, ak by sa mi dostal pod nos projekt, ktorý ma osloví, zareagujem podľa okolností, ale v podstate rád zostanem tam, kde som bol.

Práca v rádiu vám zrejme nikdy neprinesie taký rozmer popularity ani výšku honoráru. Vy týmto aspektom neprikladáte význam?
Nie pre každého je moderovanie otázkou popularity. Nechcel som byť moderátorom, a keď sa zo mňa stal moderujúci redaktor, vždy mi veľmi záležalo na tom, aby som robil autorské relácie o hudbe, teda ani v tom ,,menej populárnom rozhlasovom moderovaní“ som nevyhľadával najpočúvanejšie časy. Vždy som vysielal večer, keď počúvanosť rádií klesá pod úroveň denného priemeru. A honorárom som vždy prikladal význam, tak ako ostatní. Z popularity sa človek nenaje.

Ste ten typ súčasného muža, ktorý sa chystá užívať si zhruba do štyridsiatky, spoznať (krátkodobo a bez následkov) čo najväčší počet čo najkrajších žien a potom sa možno usadiť. A to ešte vôbec nemusí znamenať, že sa ožení.
Svoj súkromný život zo zásady neplánujem, to sa ani nedá, osud zohráva podstatnú rolu. Považujem sa za moderného muža, svadba pre mňa veľa neznamená, láska a dôvera sú v mojom hodnotovom rebríčku podstatne vyššie. Svadby všeobecne nemám rád.

Pôsobíte (podľa žien z môjho okolia) vášnivo, úprimne, uvoľnene, romanticky. Čo z toho je pravda, čo by ste opravili a čo dodali?
Pozdravujem ženy z okolia. Asi ma poznajú z obrazovky, dúfam teda, že nebudú sklamané, ak ma niekedy stretnú. Malé dievčatká, ktoré ma tyranizovali sústavnými telefonátmi, v ktorých sa nechceli ani ozvať, stratili ilúzie veľmi rýchlo. Po čase som začal reagovať podráždene, pretože mi znemožňovali telefonickú komunikáciu s okolím, a potom sa na internete rozčarované rozpisovali o tom, aký som arogantný a zlý.

Takže aký ste?
Neviem, zo zásady sa nehodnotím pred inými a už vôbec nie verejne. Snažím sa byť úprimný, to je pravda. Ako vyzerá vášnivosť, to sám neviem opísať a pred kamerou sa aj sám už teraz cítim uvoľnený. Za romantika sa nepovažujem. A čo by som dodal? Kombinuje sa vo mene trpezlivosť s nedočkavosťou a nerozhodnosťou, vlastná všetkým narodeným v znamení váh.

Ste dlhoročný vegetarián. Vegetariánstvo zvyčajne predstavuje životný štýl. Vegetariáni majú dobrý vzťah k životnému prostrediu, nefajčia, pijú len symbolicky… Ste ten typ?
Nie. Preto vegetariánom hovorím, že ja len „nejem mäso“. Snažím sa stravovať zdravo. Príležitostný pohárik neodmietam, chutí mi víno aj pivo, nejaká tá „žúrka“ je takisto vítaná, ale opitého ma asi neuvidíte. Aspoň nie na verejnosti. Byť vegetariánom zahŕňa aj istý životný štýl, ja týmto triezvo zmýšľajúcim a cieľavedomým ľuďom nechcem robiť hanbu.

Viete si predstaviť život so ženou, ktorá zbožňuje mäso?
„>Mäso odmietam pripravovať, mám s tým trochu problém. To je asi jediný problém, inak rešpektujem každého chute. Každý vegetarián sa asi zháči, keď má pobozkať ženu, ktorá práve dojedla tatársky biftek. Nie som výnimkou.