„Aj ja by som poslal hlas Tomášovi.“

Zdroj: sme.sk
Dátum: 19. marec 2005

Martin Rausch „Pyco“Martin Rausch „Pyco“ sa narodil 9. októbra 1977 v Bratislave. Vyštudoval hotelovú akadémiu, pretože ho nelákalo gymnázium a lepšiu školu nenašiel. Tu sa učil tri cudzie jazyky a navyše bolo na nej minimum matematiky a fyziky. Od pätnástich rokov pracuje vo Fun Radiu, ale byť moderátorom ho nelákalo, spočiatku chcel byť hudobným redaktorom a vysielať hudbu, ktorá mu v rádiu chýba. K moderovaniu ho dotlačila Oľga Záblacká, aj keď to vraj spočiatku nádejne nevyzeralo. Po piatich rokoch z Fun Radia odišiel a o tri roky sa zase vrátil. Na konte má veľa hudobných relácií, pripravuje medziiným nedeľnú trojhodinovku Music Files. V STV moderoval reláciu Menu a Cestuj s nami – tú pripravoval aj ako scenárista a režisér. Jeho záľubami sú cestovanie a hudba. Je slobodný, má dvoch bratov a sestru. Rád varí a je vegetarián. Prezývku Pyco mu dali rozhlasoví poslucháči. „Ďakujem pekne za informáciu, prekvapilo a potešilo. Akurát tento týždeň mám viac-menej dovolenku, telefón skoro nezapínam a maily som si pozrel náhodou, takže dnes ani zajtra sa s vami určite stretnúť nemôžem,“ prišiel do redakcie e-mail od Martina Rauscha-Pyca. Čo sa dá robiť. O tom, že moderátor súťaže SuperStar je druhým najšarmantnejším mužom Slovenska, sme sa s ním teda bavili virtuálne, vďaka počítačovej sieti.

Do poslednej chvíle ste bojovali o hlasy s finalistom súťaže, ktorú moderujete, Tomášom Bezdedom. Prečo asi vyhral?
Tiež by som mu poslal hlas, keby som bol prispievateľom do ankiet. Ja som skôr príjemne prekvapený svojím umiestnením, než by som sa mal čudovať, že Tomáško vyhral. Je to milý, večne usmiaty chlapec so silnou charizmou, počas niekoľkých týždňov si získal celé Slovensko.

Dostávali ste hlasy od žien aj mužov, ktorí nie raz ako dôvod vašej šarmantnosti napísali, že nielen dobre vyzeráte, ale ste aj inteligentný. Keby ste boli na ich mieste, podľa čoho by ste si vyberali?
Sám neviem, ankety sú obyčajne zrkadlom momentálneho názoru spoločnosti, ktorý sa o mesiac môže zmeniť. Osobne sa nerád vyjadrujem k aktuálnym hitom či favoritom v čomkoľvek, pretože o tri týždne si môžem myslieť niečo iné. Ak má niekto pocit, že pôsobím inteligentne, určite to počujem radšej, ako keby som mal o sebe počuť, že pôsobím hlúpo. Pravda bude asi niekde uprostred.

Ako to, že môžete mať teraz dovolenku? Ako ju trávite?
Potreboval som vypnúť, takže v rádiu robím len hudobné správy a na týždeň som vynechal normálne vysielanie. Každý máme svoje baterky a ja pracujem sedem dní v týždni. Potreboval som sa vyspať. Voľno mám len štyri dni.

Ako v tejto chvíli vyzeráte a ako sa prejavuje vaša inteligencia a šarm?
Momentálne? Zobudil som sa pred polhodinou, zápasím s tradičnými kruhmi pod očami, pretože ich mám na tvári vždy, keď sa dobre vyspím. Ráno na každého štekám ako pes, zle sa mi komunikuje, ledva komponujem vety. Asi preto žijem sám a ráno nezapínam telefón, pokiaľ to nie je nutné. O hodinu bude zo mňa opäť človek.

Zmenila vás súťaž?
Vo svojej podstate som ten istý človek, kardinálne zmeny nenastali žiadne. Mám dvadsaťsedem rokov a v rádiu som dvanásť rokov, SuperStar som preto vnímal ako profesionálnu skúsenosť a pracovnú príležitosť. Sláva mi až tak veľmi nechutí, navyše je premenlivá ako počasie, takže zmeny nenastali.

Chýba vám pocit slobody?
To je relatívne. Áno, chýba mi sloboda z minulého roka, keď som mohol ísť hocikam a neukazovalo sa na mňa prstom. Na druhej strane však nezalamujem rukami, pretože do SuperStar som išiel s otvorenými očami a triezvo, bol som na to pripravený.

Myslíte si niečo o ženách a dievčatách, ktoré podliehajú hystérii, alebo naopak, ktoré túto súťaž ignorujú? Môžu tak extrémne reagovať aj muži? To by bolo veľmi hlúpe škatuľkovanie. Myslím, že SuperStar sa aj na Slovensku stala spoločenským fenoménom, rozprávame sa o nej stále a všade, aspoň zatiaľ. Rozdeľovať či posudzovať ľudí podľa toho, či ju sledujú, alebo naoko ignorujú, by bolo, ako keby som ženy či ľudí všeobecne posudzoval podľa toho, akú farbu preferujú, či ako reagovali na posledný album môjho obľúbeného interpreta. Žijem v presvedčení, že každý máme právo na svoj názor.

V akej pozícii sa cítite voči súťažiacim, porotcom a divákom?
Súťažiaci sú moji kamaráti, mám ich úprimne rád, sme na tej istej lodi. Ak sa dá, snažím sa im odľahčiť celý ten kolotoč, ktorý z nich robí šialene prenasledované mediálne hviezdy. S porotou sme jeden tím a voči divákom mám skôr pocit akéhosi sprievodcu celým tým organizovaným chaosom.

Nemáte pocit, že vás súťaž manipuluje? Bojujete napríklad o to, čo chcete či nechcete na javisku povedať, alebo ako chcete vyzerať?
Nie, nebojujem. Priznal som už viackrát, že pri podpise zmluvy som mal mierne obavy, čo všetko budem musieť robiť. Dodnes si však neviem vynachváliť spoluprácu pod hlavičkou Slovenskej televízie. Peter Ňunéz je skvelý, pokojný profesionál a režisér, u ktorého je na prvom mieste dialóg a aj keď sa nezhodneme v spoločnom názore, čo sa deje málokedy, vždy nájdeme kompromis. Čo sa týka výzoru, mám absolútne právo čokoľvek meniť, štylistka Dana Kleinert dokonale pochopila moje hranice v rámci stylingu, takže teraz už občas prídem aj sám s nápadom, ako vyzerať, a baví ma to. Jediné, čo sa mi nepodarilo presadiť, boli veľmi krátke vlasy, ale strihá má Martin Horňanský, takže sa nemám na čo sťažovať. Rád pracujem s profesionálmi.

Máte pocit, že kým ste nezačali moderovať SuperStar, ukrývali ste v sebe niečo, čo nemalo možnosť prejaviť sa?
Určite áno. Rád sa hýbem a pracujem s hudbou. Z rádia počuť len hlas, nič viac nevidno. Niektorých kolegov, s ktorými som roky pracoval na svojich rozhlasových programoch, moje účinkovanie v SuperStar nijako neprekvapuje, pretože niečo podobné som robil počas pesničiek v rádiu už celé roky.

Priviedla vás k moderátorskej práci hudba?
Len hudba. Ja som ani moderátorom nechcel byť, túžil som byť redaktorom, ktorý posúva ďalej informácie, pochopiteľne, hudobné. Aj keď som začal moderovať, tvrdil som, že som redaktor, ktorý popritom občas moderuje. Tvrdím to o sebe dodnes.

Odznela už v súťaži pesnička, ku ktorej máte citový vzťah?
Zatiaľ ešte nie, ale doposiaľ mi bola najbližšia Love of my life od skupiny Queen, ktorú spievala Petra Humeňanská. Bohužiaľ, v ten istý večer vypadla.

Máte nejaký konkrétny nápad, ktorým sa teraz nemôžete zaoberať, a po skončení SuperStar sa doň chcete hneď pustiť?
Nápad? Oddýchnuť si a niekam vycestovať, to je nápad, ktorý ma drží od septembra minulého roka, keď som cestoval naposledy.

Nie je vám ľúto, že keby nebolo súťaže, zrejme by ste teraz neboli druhým najšarmantnejším mužom?
Ak je toto showbiznis, tak to chápem doslova, show a biznis. Treba sa ukázať a robiť biznis. Keď sa človek objaví v takom veľkom, masovo atraktívnom projekte, čelí mnohým sympatiám aj kritike. Som rád, že to v tejto ankete vypálilo prvým smerom.

Čo by ste odkázali čitateľom SME, ktorí za vás nehlasovali?
Neviem. Pekný deň.