„Nora Mojsejová mi spestrila život“

Zdroj: ozene.zoznam.sk
Dátum: 10. september 2005

Obľúbený moderátor stredozemí. Po troch mesiacoch je však opäť na Slovensku a musí sa sústrediť na druhú sériu SuperStar.

Koľkokrát ste navštívili Grécko a prečo vás to ťahá práve tam? V Grécku som bol veľa ráz, už to ani nepočítam. Zaujalo ma hneď pri prvej návšteve, zatiaľ čo pri druhej som už pozoroval rozdiely medzi kontinentálnym a ostrovným Gréckom. Za definitívne najobľúbenejšiu krajinu som ho pasoval po návšteve Atén. Gréci ako národ s jednou z najbohatších histórií a kultúr na zemi si ma získali aj pohostinnosťou a spôsobom života. Vyhovuje mi to niekedy viac ako slovenské zvyky a rituály.

Ktorý ostrov vás očaril najviac?
Po tomto lete je pre mňa rajom na zemi ostrov Lesbos. Ani Gréci ho nepovažujú za najznámejšie či najfrekventovanejšie letovisko, opak je však pravdou. Nádherné pláže, nepreľudnené malé dedinky a miernejšia teplota vzduchu i vody spríjemňujú pobyt. Keďže mám rád kalmáre, chobotnice a iné pochúťky, na Lesbose zažil raj aj môj žalúdok. Nakoniec musím spomenúť najdôležitejšie dôvody – prírodná scenéria, ľudia a atmosféra.

Na aký zaujímavý okamih nezabudnete?
Napríklad v Aténach som počas cesty autobusom narazil na skupinku školákov tešiacich sa z vysvedčenia. Prihovorili sa mi a pýtali sa, odkiaľ som. Keď som ich nechal hádať, vymenovali azda všetky krajiny Európskej únie a boli takí hluční, že sa do spontánneho kvízu pridal celý autobus. Keď na záver padla správna odpoveď, všetci tlieskali. Ja som zabudol vystúpiť a keď mi vodič neskôr zastavil, všetci mi mávali z okna a pozdravovali Slovensko.

Najmä zmysel pre relax, pôžitok a pohodu. Vo výťahu ma napríklad stretla pani, ktorá držala v ruke peceň čerstvého chleba. Pozrela sa na mňa a povedala, že som nejaký chudý a mal by som viac jesť. Odlomila kus chleba a nepustila ma z výťahu, kým som ho neprijal.

Do akej miery ste sa naučili gréčtinu?
Na Helenskoamerickej univerzite ma v malej skupine študentov vyučovala grécka lektorka, ktorá používala angličtinu len v núdzových prípadoch. Absolvoval som iba dva mesiace intenzívneho denného štúdia, takže som pochopil gramatiku, ovládam základné frázy, dokážem sa dorozumieť na turistickej úrovni a mal by som mať databázu v podobe tisíc slovíčok.

Gréčtina nie je práve jazyk najvhodnejší na praktické využitie. Stálo to za toľké namáhanie mozgu?
Ja som sa chcel potešiť, nie robiť niečo, čo musím automaticky neskôr speňažiť alebo vnímať ako zabíjanie času. Jazyk sa mi páčil a chcel som to skúsiť v spojení s letnými prázdninami, keďže francúzštinu alebo španielčinu sa môžem naučiť aj na Slovensku. Keď som si prvýkrát v kiosku alebo reštaurácii niečo vypýtal po grécky a vyšlo to, bol som šťastný a tento pocit sa nemeria namáhaním mozgu.

Málokto si môže dovoliť trojmesačnú dovolenku – bolo pre vás ľahké odísť na taký dlhý čas zo Slovenska?
Vždy som o tom sníval, túžil som skúsiť ísť von na dlhšie. Precestoval som toho veľa, ale nikdy som v zahraničí nezostal dlhšie, pretože ma tu držala práca, hobby a osud v jednom – rádio. Po SuperStar som potreboval oddych, a najmä sa vrátiť do reality. Fun Radio to akceptovalo a okrem rodiny a priateľov mi práve ono najviac chýbalo.

Boli ste v Grécku sám, alebo vás niekto sprevádzal?
V Grécku mám veľa priateľov, ale išiel som tam sám.

Nebáli ste sa, že v boji o moderátorské kreslá, ktorý sa medzi televíziami rozpútal, by vám za ten čas niekto mohol vyfúknuť napríklad flek v SuperStar?
Nebál. Slovenský televízny trh je čoraz akčnejší, s niečím takým treba počítať. Nebojím sa budúcnosti, ja som o televízii veľmi nesníval, myslím si, že som sa narodil pre rádio.

Líšia sa grécke televízie od slovenských?
Áno, výrazne. Ráno v každej talkshow čítajú všetky noviny. A večerné správy sú celkom iné, bavili ma viac ako slovenské. Politika je v menšine, ak ju vôbec spomenú. Aj v čase veľkých štrajkov sa hlavné televízne správy orientujú humanitne a kultúrne. Nikde v Grécku som nepostrehol, že by niekto do najmenších podrobností mediálne mapoval to, čo jeden politik odkazuje pred bufetom tomu druhému. Aj napriek trendu reality šou sme na Slovensku stále zbytočne prepolitizovaní.

Áno, videl som tam ich verziu Super Idol a podobný program Fame Story.

Pripravujete s Adelou v druhej sérii slovenskej SuperStar nejaké novinky, alebo ostanete pri osvedčených prvkoch?
Všetko je v príprave, už sa sústredíme, nechajte sa prekvapiť!

Zvládli by ste celú šou moderovať celkom sám, ako to robí napríklad Ryan Seacrest v American Idol?
Bohužiaľ, nevidel som ani jedno vydanie American Idol a možno je to aj dobre. Keď som išiel do SuperStar, nevedel som, či to zvládnem vo dvojici a či to vôbec zvládnem. Takže neviem odpovedať ani na túto otázku.

Markíza chystá šou podobnú SuperStar. Nebudú diváci presýtení speváckymi talentmi?
O tom rozhodnú píplmetre. Držím palce!

Láka vás ako diváka formát reality šou?
Chcel som sledovať Miliónový tanec, ale zachytil som len niekoľko častí. Z čistej recesie som sledoval Mojsejovcov. Nora mi spestrila život, dokonca si dodnes spomínam na niektoré skvostné frázy, ktoré mi v istej etape veľmi spríjemňovali život. V mojom rebríčku je Nora ako komička poriadne vysoko. Myslím to úprimne, som jej fanúšikom. Slunce, seno, Pereš!

Načerpali ste dostatok síl pred začiatkom „superstarovského cirkusu“, ktorý sa práve začína? Viete už, kam sa pôjdete zregenerovať po skončení druhej série SuperStar a aký jazyk sa zas naučíte?
Som taký oddýchnutý, že sa vraj na mňa nedá pozerať! Teším sa na prácu. A čo bude po druhej SuperStar? To ešte neviem. Páči sa mi aj turečtina a portugalčina…